JADŁOSPIS 22.04.2024 - 26.04.2024

JADŁOSPIS 29.04.2024-03.05.2024

W każdy wtorek w naszym Przedszkolu podawane są słodkie wypieki własnego wyorbu!!!

Numery alergenów występujących w posiłkach:

1. Zboża zawierające gluten

2. Skorupiaki i produkty pochodne

3. Jaja i produkty pochodne

4. Ryby i produkty pochodne

5. Orzeszki ziemne (arachidowe)

6. Soja i produkty pochodne

7. Mleko i produkty pochodne

8. Orzechy

9. Seler i produkty pochodne

10. Gorczyca i produkty pochodne

11. Nasiona sezamu i produkty pochodne

12. Dwutlenek siarki

13. Łubin

14. Mięczaki

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 1169/2011
w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności,  które ze szczególnym uwzględnieniem alergenów, muszą być łatwo dostępne tak aby rodzic miał świadomość, że w odniesieniu do danej żywności występują kwestie związane z alergiami i nietolerancją pokarmową.

W związku z powyższym przy jadłospisie można znaleźć spis alergenów, a przy każdym daniu nazwę alergenu jaki zawiera to danie.

Zgodnie z informacjami od producentów użyte produkty gotowe (np. kakao, herbata, , ketchup, koncentrat pomidorowy, produkty z mięsa) mogą zawierać śladowe ilości alergenów: glutenu, mleka łącznie z laktozą, jaj, soi, orzechów, selera i gorczycy.

Do przygotowania posiłków używane są przyprawy:

• pieprz,
  • ziele angielskie,
  • liść laurowy,
  • majeranek,
  • oregano,
  • bazylia,
  • zioła prowansalskie,
  • papryka słodka,
  • czosnek granulowany,
  • czosnek kolorowy,
  • pieprz cytrynowy,
  • lubczyk,
  • imbir,
  • cynamon,
  • kurkuma,
  • przyprawa curry,
  • kminek,
  • gałka muszkatołowa,
  • tymianek,
  • rozmaryn.

Każdorazowo zupa gotowana jest z wsadem warzywnym (tj. marchew, pietruszka, seler, por, czosnek, cebula, ziemniaki) na wywarze mięsnym lub jarskim.

Do obróbki termicznej dań wykorzystywany jest piec konwekcyjno – parowy. Jego szerokie zastosowanie pozwala na gotowanie na parze, pieczenie, pieczenie z sondą, regenerowanie, grillowanie, blanszowanie oraz smażenie. Dzięki czemu zostało zniwelowane użycie tradycyjnej metody smażenia.

Do smażenia używany jest olej roślinny rafinowany o zawartości kwasów jednonienasyconych powyżej 50% i zawartości kwasów wielonienasyconych poniżej 40%.

UWAGA

Przypominamy jednocześnie, że w żywieniu dziecka nie powinno się ograniczać produktów alergizujących, chyba, że występuje wyraźne wskazanie lekarza ( w takim wypadku należy dostarczyć do przedszkola stosowne zaświadczenie o alergii występującej u dziecka).

Intendent zastrzega sobie prawo do drobnych korekt jadłospisu, spowodowanych opóźnieniem w dostawie towaru lub koniecznością podania bardziej dojrzałych owoców.